Prace modernizacyjne przy przemienniku SR6F

         W dniu 21 marca 2012r na obiekcie SLR Wysoka przeprowadzono prace modernizacyjne przy przemienniku SR6F. Modernizację wykonali: Krzysztof SP6DVP, Bogdan SP6LUV oraz Paweł SQ6DXP.

Wizyta była planowana od dłuższego czasu po sygnałach jakie dostawaliśmy odnośnie niższego poziomu sygnału emitowanego przez przemiennik. Na miejscu okazało się, że antena nadajnika SR6F jest całkowicie zasłonięta innymi antenami. Kolejny raz będziemy zmuszeni zmienić miejsce instalacji tej anteny, aby sygnał ponownie pokrył znaczącą część województwa opolskiego. Do czasu zmiany miejsca trzeba liczyć się, że w wielu odległych miejscach sygnał będzie dużo słabszy niż przed kilku laty.

Najważniejsze, że udało się wprowadzić zmiany, które polepszą komfort pracy przemiennika.

1. Skrócono czas podtrzymania nadajnika przemiennika po puszczeniu PTT. Obecnie podtrzymanie wynosi około 2 sekund.

2. Wprowadzono alarmowanie czasu TOT. Przypominamy, że przemiennik wyposażony jest w tą funkcję i czas pracy nadajnika przemiennika wynosi 5 min. gdy transmisja nadajnika będzie trwała ok. 4.40 min. na sygnale będzie można usłyszeć alarm TOT w postaci pikania, a po kolejnych 20 sekundach przemiennik wyłączy się. Aby nie doszło do przekroczenia tego czasu należy pozwolić się wyłączyć przemiennikowi przed podjęciem mikrofonu od korespondenta i wówczas mamy pełne 5 minut dla własnej relacji.

Funkcja ta została aktywowana z uwagi na bezpieczeństwo sprzętu w stanach awaryjnych.

Do obiektu nie ma swobodnego wejścia stąd niemożliwa natychmiastowa interwencja w przypadku np. zawieszenia się i emitowania w sposób ciągły fali nośnej przez nadajnik.

3. Skorygowano tor audio przemiennika. Obecnie przemiennik retransmituje sygnał praktycznie z takim samym poziomem jaki jest na wejściu, jedynie barwa dźwięku kształtowana jest w stronę tonów niskich, co mniej dokuczliwe jest przy odbiorze stacji w szumach.

Przypominamy nowym użytkownikom, iż przemiennik uruchamiany jest podnośną 71.9Hz według ustaleń dla lokatora JO90.

O dalszych pracach mających na celu zwiększenie zasięgu przemiennika będziemy informować na bieżąco.

Paweł SQ6DXP V-ce prezes OT11

%d blogerów lubi to: